Akvarelové kurzy

- kurzy 1x měsíčně 3h

- cena jedné lekce 550 Kč, všechny pomůcky v ceně

- Lektorka: Ing. Jana Gregorová (www.janagregorova.cz)

- soboty 10 - 13 h

- omezená kapacita míst - nutná rezervace předem

- přihlášky: info@atelierplzen.cz

 
zimní semestr 2019/20:
 

Jiřiny akvarelem

5. října 2019 10-13 hodin

Jiřina je květinou pozdního léta a podzimu. Když už většina květin má svůj zenit za sebou, jiřiny v pestrých barvách kvetou až do prvních mrazíků. Na území Mexika pěstovala civilizace Aztéků botanické jiřiny dávno před tím, než byla objevena Amerika. Jiřiny byly považovány za květy symbolizující boha Slunce a měly mezi květinami výjimečné postavení. Zdobily například obřadní šat aztéckých králů. Česká farma Louky květ, která pěstuje květiny bez chemie, prodává hlízy speciálních druhů jiřin (včetně gigantických), a tak lektorka nakoupila a vysadila – a pokud počasí dovolí – na tomto workshopu budeme malovat podle živých předloh.

Akvarelový workshop, na kterém budete hledat svůj způsob vyjádření květů jiřin. Propojíme opakování základních typů akvarelové malby (malba do mokrého a suchého podkladu, mokrý a suchý štětec) se skicováním jiřin. Vyberete si, který typ nebo která kombinace nejlépe vystihuje tuto nádhernou květinu vaším vlastním stylem a namalujete si ji na velký formát.

Pro koho dílna je

 • Pro začátečníky i pokročilejší malíře

 • Pro ty, kdo se chtějí naučit nebo zopakovat základní typy akvarelové malby

 • Pro ty, kdo chtějí hledat svůj vlastní výtvarný projev

 

Co budeme dělat / Co se naučíme:

 • Skicovat v menších formátech a s využitím různých typů akvarelové malby

 • Inspirovat se díly předních akvarelistů

 • S využitím procvičeného si namalovat vlastní obraz většího formátu na kvalitní akvarelový papír

 

 

------------------------------------------

Vícedílné akvarelové obrazy

9. listopadu 2019 10-13 hodin

 

Tématem tohoto workshopu jsou vícedílné akvarelové obrazy, konkrétně dvojdílné (diptychy) a trojdílné (triptychy). Formát akvarelového obrazu je často omezen velikostí papíru, a tak řešením pro větší plochy v bytě nebo v domě může být vícedílný obraz. Ukážeme si příklady vícedílných obrazů od jiných umělců. A vyzkoušíme si na tématech abstraktních a florálních, jak vícedílný obraz namalovat. Je třeba, aby zajímavá byla kompozice složeného obrazu, stejně tak jako kompozice jednotlivých dílů. Současně tak je třeba, aby jednotlivé díly vícedílného obrazu byly barevně sladěné.

Jestliže se v tom, co děláte, cítíte bezpečně, není to pro vás ta správná práce. Vždy běžte do vody o kousek dál, než si myslíte, že zvládnete. A až už ani nebudete cítit, že se špičkami prstů na nohou sotva dotýkáte země, jste na tom správném místě vykonat něco úžasného.“ (David Bowie)

Pro koho dílna je

 • Pro začátečníky i pokročilejší malíře

 • Pro ty, kdo si chtějí užít skupinovou energii při malování

 • Pro ty, kdo chtějí relaxovat a pracovat uvolněným malířským stylem

 

Co budeme dělat / Co se naučíme:

 • Návrhy kompozic složeného obrazu

 • Techniku tvorby vícedílného obrazu

 • Malbu diptychu a/nebo triptychu na kvalitní akvarelový papír

 

---------------------------------------

Vánoční motivy

7. prosince 2019 10-13 hodin

 

Tématem prosincového akvarelového workshopu jsou vánoční a zimní motivy. Budou pro vás připravené četné předlohy od zimních krajin, na kterých si procvičíte téma bílé barvy v akvarelu, rostlin a zvířat, které jsou vánočními symboly po nejrůznější typy vánočních ozdob. Namalujete si několik kusů tematických obrázků a budete moci potěšit své blízké autorským dárkem. Nebudou chybět ani oblíbené vánoční pohlednice na formátu A6.

Z témat si vyberete podle momentální nálady a lektorka vám poradí případné tipy a triky. Z akvarelových technik využijeme malbu do mokrého podkladu, jemné zdobení malými štětci, aplikaci černé a bílé tuše, akvarelové pastelky a metalické akvarelové barvy.

Akvarel je dnes populární. Malovalo se jím už ve starověkém Egyptě a rozvinul se také v Asii, do Evropy se dostal v 19. století. Dnes se využívá v malbě, ilustraci, najdeme ho v časopisech, grafice i na předmětech denní potřeby. Výhodou akvarelu je také jeho snadná přenositelnost - příprava na malování je jednodušší než u jiných technik. Dá se také kombinovat s ostatními médii.

V mých programech Vám umožním těmi nejjednoduššími výtvarnými prostředky uvolnit vlastní tvořivost, překonat časté bloky a přitom se bavit. Ráda Vás podpořím v hledání a nalézání vašeho vlastního výtvarného projevu.

Pro koho dílna je

 • Pro začátečníky i pokročilejší malíře

 • Pro ty, kdo si chtějí užít skupinovou energii při malování akvarelem

 • Pro ty, kdo se chtějí naučit novou akvarelovou techniku

 

Co budeme dělat / Co se naučíme:

 • Užít si naplno proces bez očekávání výsledku

 • Namalovat si několik vánočních obrazů menšího formátu, které můžete využít jako vánoční dárky

 • Namalovat si akvarelovou pohlednici na klasický pohlednicový formát A6

 

Akvarel – pomocná a související média

4. ledna 2020 10-13 hodin

 
 

Na tomto kursu si v rámci menších cvičení vyzkoušíte, jak používat pomocná akvarelová a s akvarelem související média. K dispozici bude např. maskovací kapalina, akvarelové tekuté barvy, akrylový inkoust nebo granulovací médium. Možná zůstanete „ortodoxním“ akvarelistou a žádné z nich vám nepřiroste k srdci anebo si vyberete některé, které přesně pozvedne váš výtvarný styl na další úroveň. Lektorka předvede aplikaci na příkladech a k dispozici budou vhodné předlohy na potřebné otestování.

 

Pro koho dílna je

 • Pro začátečníky i pokročilejší malíře

 • Pro ty, kdo si chtějí užít skupinovou energii při malování akvarelem

 • Pro ty, kdo si chtějí před nákupem nových výtvarných potřeb napřed otestovat jejich vhodnost pro sebe

 

Co budeme dělat / Co se naučíme:

 • Užít si naplno proces bez očekávání výsledku

 • Namalovat si několik menších obrázků s využitím nových médií